
Nógrádszakál
Nógrádszakál
A falu plébániája középkori eredetű. A harang 1523-ból származik: egyike az ország 15, még a török hódoltság előtt öntött harangjának. A dombtetőn álló mai templom azonban csak 1894-ben épült.
A község központjában áll a műemlék jellegű, barokk stílusú régi postaállomás.
A mély, szurdokszerű völgyben feltárulnak a földtörténeti korok emlékei. Különféle ősállatmaradványok is előkerültek már itt.
A községtől északra található természetvédelmi terület a Litke és Nógrádszakál között emelkedő andezittakaró része, amely valamikor az Osztrovszki-hegységhez tartozott. Hosszú évmilliók során az Ipoly “fűrészelte” le a hegység délkeleti nyúlványáról. A Páris-patak (a néveredet egyelőre tisztázatlan) igazából nem is patak, mert nincs állandó vízfolyás a medrében. Csapadékos időben és hóolvadáskor viszont szép vízesések képződnek a 15-20 m mély, meredek falú völgy hatalmas kövei között.
Ha itt járunk, maradjunk a kiépített ösvényen, mert a meder aljára nem célszerű bemerészkedni: a magas partfalakról időnként kisebb-nagyobb kavicsok hullnak!
Szabadon látogatható!
A falu állomása fölé magasodó Kálvária-dombon (más néven Kastély-domb, 240 m) áll a századfordulón épített kálvária. A stációkat az utóbbi időben szépen helyreállították. A dombtetőn álló kápolnától szép kilátás nyílik az Ipoly-völgyre.
A dombon a századforduló körül még látszottak egy nagyobb épület alapozásának maradványai, feltételezhetően egy középkori erődített udvarház részei . Az 1957-ben végzett próbaásatás Árpád-kori és XIV-XVI. századi cserepeket hozott napvilágra. A romokból mára semmi sem látszik, az erődítésre csak a dombplatót körülvevő mesterséges árok utal.
Forrás és további információ: vendegvaro.hu